proiect-eTwinning 2017

ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ   este un proiect care ii ajuta pe elevi  refac experimentul Erastone , prin care se poate determina circumferinta Pamantului prin efectuare de diverse  masuratori . Colegiul nostru este inscris in proiect si in fiecare an se implica si alti elevi .

 

                  

Everyday life este un proiect prin  care elevii si profesorii din scoli diferite au evidentiat obiceuri si traditii comune . Proiectul a primit un certificat de calitate national .

Are our everyday lives similar? School structure/educationFamily structureLeisureSports/hobbiesLanguage/gambitsFoodNewsAll communication will be in english. We will use e-mails and if possible social media.

WEB-Well Educated Beauties   Elevii au reusit sa utilizeze instrumente web  pentru a putea promova zona si activitatile pe care le desfasoara in timpul anului  scolar .

This project is for using new technologies in education. Students will use Web 2.0 tools for the activities during the project. Each month, they will have to prepare a new tool and by this way, they will have the chance to learn and practice interactive tools. Students will learn about new cultures and people. At the end of this project, they will have general knowledge about digital tools and be able to use lots of them. We will also have an e-book, web page and a story book at the end of the project.

CANSAT 2017     Este o competitie unde elevii liceului noatru au reusit  sa construiasca un minisatelit , care a fost lansat de la 1 km si care masoara presiunea si  temperatura aerului  in cadere si filmeaza  totodata .

Script 2017 este o competitie la care elevii liceului nostru au participat  cu animatii  realizate cu programul scrach.

               
 Proiectul  “O ora de net”-noiembrie 2017- a avut ca scop conștientizarea elevilor cu privire la utilizarea în siguranță a intenetului

proiect-eTwinning 2016

Proiect etwinning How much energy we use to feel comfortable?”   

A inceput cu entuziasm si incredere datorita obtinerii de ambii parteneri a certificatului national de calitate pentru proiectul anterior „Let us investigate properties of light” si implicit, a obtinerii certificatului european de calitate.

Sase eleve din clasele a XII-a B si a XII-a C au colaborat cu colegii lor de la Adana Anadolu Lisesi- Turcia si  ITES “A. Fraccacreta”- Italia pentru a compara consumul de energie al caselor si a descoperi diverse metode de economisire a energiei. Totodata, elevele noastre au prezentat colegilor lor informatii despre orasul Petrila si au descoperit lucruri noi despre localitatile Adana din Turcia si San Severo (FG) din Italia.

Rezultatele publice ale proiectului etwinning „How much energy we use to feel comfortable?” sunt disponibile aici: https://twinspace.etwinning.net/13285/home

 

În perioada aprilie- iunie 2015 s-a desfasurat proiectul etwinning  “Let us investigate properties of light !”  împreuna cu Liceul Freppel din localitatea Obernai, Franta ca partener.

De la liceul nostru au participat 12 elevi din clasa a XI-a B încurajati si sprijiniti de profesor diriginte Buium Emilia, specialitatea italiana/ engleza si coordonati de profesor Jifcu Luminita, specialitatea fizica.

Rezultatul principal al parteneriatului este o carte în format electronic al carui nume este “Physics experiments about light”.

Sa o cititi cu placere !   deschide cartea