Concursul ”Liceul meu, cel mai tare liceu”

Motto:   „Liceu, cimitir al tineretii mele…”                                                                                                                                 George Bacovia

 

Concursul  a fost o activitate extracurriculara, cuprinsa in Calendarul activitatilor educative judetene, organizata de

Gr Sc “CONSTANTIN BRANCUSI” Petrila care se adreseaza elevilor liceelor din jud. Hunedoara.

Calendarul concursului :

26 aprilie-26 mai 2010 – inscrierea participantilor si expedierea lucrarilor

26-27 mai 2010 – jurizarea lucrarilor înscrise în concurs

28 mai 2010 – premierea

Va este oferita  fisa de inscriere   .  

Date de contact:

         Grup Scolar “CONSTANTIN BRÂNCUSI” Petrila, str. Republicii, nr.196, loc. Petrila, jud. Hunedoara, cod 335800, tel/fax 0254550743.         Persoana de contact: prof. Belgiu Gabriela, tel. 0722487025, e-mail:belgiugabriela@yahoo.com 

 Detalii  ale desfasurarii  concursului :

Concursul are trei sectiuni:

  1. Afis/poster

2.Spot publicitar

3.Prezentari Power Point

Obiective:

– stimularea spiritului de competitie al elevilor – dezvoltarea capacitatii elevilor de a identifica punctele tari ale liceului lor      – dezvoltarea abilitatilor de comunicare si socializare ale elevilor   -promovarea mandrieide a fi elev al unui liceu   – promovarea simtului artistic si a adevaratelor valori

 

Grup tinta:   Elevii liceelor din judetul Hunedoara

 

Argument:

         Intr-o societate bazata pe consum in care totul este o marfa chiar si scoala este un prestator de servicii deci, conform legilor economiei de piata pentru a-si promova produsele educationale oferite trebuie sa apeleze la diverse forme de reclama. Elevii pot identifica In scolile lor lucruri care ii caracterizeaza si ii evidentiaza fata de alte scoli. Proiectul educational „Liceul meu, cel mai tare liceu” consta In organizarea la nivel judetean a unui concurs de reclame si afise prin care elevii sa-si promoveze liceele din care provin .

           Inscrierea participantilor

In concurs se realizeaza in perioada 26 aprilie-21 mai 2010 prin completarea fisei de Inscriere si expedierea acesteia Impreunacu lucrarea realizata prin posta sau In format electronic pe adresa liceului (exceptie fac lucrarile de la sectiunea Afis/poster care se expediaza obligatoriu si prin prin posta). Data limita de expediere a lucrarilor este 21 mai 2010 (data postei). Nu este limitat numarul de participanti dintr-o unitate scolara. O lucrare poate avea un singur autor.

  1. Sectiunea Afis/poster

Pentru realizarea posterului se poate folosi orice tehnica (fotografie, desen, colaj, pictura, etc) si material, formatul afisului este minim A3.

 

  1. Sectiunea Spot publicitar

         Spotul publicitar va avea durata maxima de 5 min. si va fi realizat in format .avi.

 

  1. Sectiunea Prezentari Power Point

         Prezentarea ppt va contine maxim 20 de slide-uri cu o durata de maxim 5 minute.

 

Evaluarea lucrarilor

Juriul va fi alcatuit din profesori de specialitate. Presedintele juriului este directorul unitatti scolare. Evaluarea lucrarilor se realizeaza in perioada 24-27 mai 2010.

 

Premii

Toti concurentii vor primi diplome de participare. Pentru fiecare sectiune se vor acorda premiile I, II, III si mentiuni. Festivitatea de premiere se va desfasura In data de   28 mai 2010 in cadrul liceului unde va avea loc si vernisajul expozitiei de afise. La festivitatea de premiere sunt invitati sa ia parte toti elevii care au lucrari In concurs, insotiti de profesori. Elevii premiati care nu pot participa la festivitatea de premiere vor primi diplomele si premiile prin posta.